Kiralama Sözleşmesi

Kiralama Sözleşmesi(Kiralama Koşulları)

1.   Bu sözleşme(32 maddeden oluşur) ile Uyaraslan Otomotiv Sig. Ara. Hiz. San. Ve Tic. A.Ş. (sözleşmede marka ismi olan ‘Miles&Carry’ yada ‘ kiralayan’ olarak anılacaktır.) , ön sayfada(Araç Teslim Formu) tarif edilen aracı (sözleşmede araç olarak belirtilecektir) bu sözleşme koşullarıyla kiraya vermiş, kiracı da koşulları kabul etmek suretiyle aracı kiralamıştır. İşbu sözleşmeyi imzalamakla, kiracı kiralanan araç ile ilgili tüm yükümlülükleri üstlenmiş olur. İşbu sözleşme Araç Teslim Formu’nun ayrılmaz bir parçası olup, kiraya konu aracın kira süresi araç teslim formu ile düzenlenmektedir. Kiracının sözleşme ve eklerinde beyan ettiği adres, yasal tebligat adresi olup, kiraya verene yazılı olarak adres değişikliği bildirilmedikçe bu adrese yapılacak tüm bildirimler Tebligat Kanunu hükümlerine göre tebliğ edilmiş ve geçerli sayılacaktır.

 2.   EKONOMİK ,  COMPACT ve orta araç segmentleri için 21 yaş 1 yıllık sürücü belgesi, ÜST ve SUV segment araçlar için 25 yaş, 2 yıllık sürücü belgesi, yıllık sürücü belgesi, ÜSTPLUS, LÜKS Ve MİNİBÜS araçlar için 27 yaş 3 yıllık sürücü belgesine sahip kişiler miles&carry‘nin oto kiralama hizmetlerinden yararlanabilir. Aşağıdaki tabloda kiralama yaş, ehliyet yaş ve provizyon bedelleri segmentlere göre belirtilmiştir. Ayrıca araçlara ait km limitleri ve km aşım ücretleri de ek tabloda belirtilmiştir. Kiracı ile tüm bu hususlarda mütabık kalınmıştır. 

Segment

Araç Model Örneği  (Ya Da Benzeri)

Vites

Yakıt

Yaş Sınırı

Ehliyet Yaşı

Provizyon Bedeli

EKONOMİK

Citroen C3

Manuel

Benzin

21

1 YIL

500 TL

Renault Clio

Manuel

Dizel

21

Hyundai İ20

Otomatik

Benzin

21

VW Polo

Otomatik

Dizel

21

Ford Courier

Manuel

Dizel

21

Citroen C-Elysee

Manuel

Dizel

21

COMPACT

Peugeot 301

Manuel

Benzin

21

Fiat Egea

Manuel

Dizel

21

Hyundai Accent Blue

Otomatik

Dizel

21

ORTA

Ford Focus

Manuel

Dizel

21

750 TL

Opel Astra

Manuel

Benzin

21

Toyota Corolla

Otomatik

Benzin

21

Toyota Corolla

Otomatik

Hybrid

21

Opel Astra

Otomatik

Dizel

21

ÜST

Opel İnsignia

Otomatik

Dizel

25

2 YIL

1000 TL

Mini Cooper Countryman

Otomatik

Benzin

25

Volkswagen Passat

Otomatik

Dizel

25

Peugeot 508

Otomatik

Dizel

25

SUV

Opel Crossland

Otomatik

Benzin

25

Skoda Kamiq

Otomatik

Dizel

25

Peugeot 2008

Otomatik

Dizel

25

Dacia Lodgy

Manuel

Dizel

25

Nissan QashqaiLodgy

Otomatik

Benzin

25

Citroen C5 Aircross

Otomatik

Dizel

25

Peugeot 3008

Otomatik

Dizel

25

Toyota C-HR

Otomatik

Hybrid

25

ÜST PLUS

Audi A3

Otomatik

Benzin

27

3 YIL

1000 TL

BMW X1  / CLA 180

Otomatik

Dizel

27

Mercedes C 180

Otomatik

Benzin

27

Mercedes C200 / BMW 3.20d

Otomatik

Dizel

27

Ford Ranger 4X4 Pickup

Otomatik

Dizel

27

Honda CR-V

Otomatik

Dizel

27

LÜKS

Mercedes E180 / BMW 5.20i

Otomatik

Benzin

27

BMW X3 / Mercedes E200

Otomatik

Benzin

27

DS 7 / Peugeot 5008  

Otomatik

Dizel

27

BMW IX3

Otomatik

Elektrik

27

Lexus XR 300

Otomatik

Dizel

27

MİNİBÜS

Mercedes Vito

Manuel

Dizel

27

1000 TL

Peugeot Traveller

Otomatik

Dizel

27

1000 TL

 

3.  Kiracı, karayolları yönetmeliği ile yürürlükteki kanunlara uymak zorundadır. Kanun ve yönetmeliklere aykırı araç kullanımı nedeni ile cezai işlem yapılması halinde masraflardan (ceza, araç bağlanması, araç çekilmesi v.b.) kiracı sorumludur.

 4.    Kara yolları trafik kurallarına aykırı hareket etmek suretiyle sebebiyet vermiş olduğu kazalar neticesinde uygulanacak cezai işlemler ve bunların ferilerinden (Trafik cezası, kiralama konusu aracın bağlanması ve çekilmesi sonucunda oluşacak masraflar ve ilgili kaza sonucunda oluşacak diğer sair masraflar) kiracı sorumludur.

5.   Kiralama en az 1 gün (24 saat) ‘tir. Daha kısa süreli kiralamalarda günlük fiyat uygulanır. Gecikme halinde, her ek saat için, uygulanan ücretin 1/3 ’ü, gecikme 3 saati geçtiği takdirde ise tam gün ücreti alınır.

6.   Kiracı aracı kararlaştırılan günde iade ve teslim edecektir. Bütün uzatmalar için kiralayana başvuracak ve onayını alacaktır, Onay alınmaksızın yapılan uzatmalarda, Kiracının aracı hukuka aykırı olarak yed dinde bulundurduğu taraflarca kabul edilmiştir.

7.   Kira başlangıcında, araç kullanıcılarının sürücü belgelerini ve kullanılabilir durumdaki kredi kartlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ödemeler kiralama başlangıcında geçerli bir kredi kartı ile yapılır.

8.   Kiralama başlangıcında kiracının kredi kartından teminat mahiyetinde araç grubuna göre değişen tutarlarda geçici blokaj işlemi uygulanmaktadır. Kiralama süresi 1 aydan fazla ise, bloke tutarı aylık kiralama bedeli kadardır. Kiracı, blokaj üzerinden, ilave kira gün tutarlarının, yakıt eksiğinin, hasarın, trafik cezalarının v.b. kiralamaya ilişkin bedellerin tahsil edilmesine itiraz etmeyeceğini peşinen kabul eder. Trafik cezaları ile ilgili gerçekleştirilecek işlemlerde, hizmet bedeli maksimum 100 TL’ye kadar olmak üzere her bir ceza tutarının %20 (yüzde yirmi) si artı KDV kadar ücretlendirilecektir. Araçlarda HGS olup (Hızlı Geçiş Sistemi) kiracı kira dönüşü geçiş yaptığı bedelin üzerine %20  hizmet bedeli ilavesi ile ödemesini ilgili ofise yapacaktır. OGS (Otomatik Geçiş Sistemi)'ni kullanan kiracılar kaçak geçiş bedellerini ödemekle yükümlüdür.

9.          Kiralanan araçta hasar ve veya arıza oluşması halinde, aracın güvenli ve zararı arttırmayacak şekilde yetkili servise ulaştırılmasından kiracı sorumludur. Aracı servise ulaştırılması aşamasında, miles&carry ofislerinden ya da miles&carry Yol Yardım çağrı merkezinden destek alınmaması halinde çekici maliyeti kiracı tarafından ödenecektir.

10.  Kiracı hasar ile ilgili süreçlerde sigorta şirketlerinin istediği evrakları zamanında temin etmek ve UYARASLAN OTO. A.Ş. ye yada UYARASLAN OTO. A.Ş. nin yetkili kıldığı araç tamir servisine sunmak zorundadır.

11.   Kiracı, aracı teslim aldığı hali ile aracın kiralandığı şehirde veya ön sayfada belirtilen başka bir yerdeki miles&carry ofisine, başlangıçta belirtilen günde, saatte ve kiralayanın isteği üzerine daha erken bir tarihte iade ve teslim edecektir.

12. Kiracı, kiralayanın isteği üzerine, aşağıda belirtilenleri ödemekle sorumludur; 

a.  Kira süresi içinde aracın kullanıldığı gün ve/veya kat ettiği mesafe için ön sayfada belirtilen miktarlara göre hesaplanacak günlük kira ücreti ve/veya kilometre ücretini (aracın kat ettiği mesafe miktarı, imalatçının araca koyduğu kilometre saatini okumak suretiyle tespit edilir. Kilometre saatinin bozulması halinde kilometre ücreti yapılan yolculuğun haritadaki mesafesine göre hesaplanır)

b.   Uzlaşılan ve kira sözleşmesinde belirtilen miktarlar üzerinden sigorta ücretleri ve diğer ücretler,

c.   Aracın, teslim alınan ofisten farklı bir ofise bırakılması durumunda bırakılan yere kadar Kiralayan tarafından belirlenen tek yön ücreti,

d.   Katma değer vergisi ve sorumlu olunacak diğer vergiler,

e.   Kira süresi içinde, kiralayanın hatasından doğanlar dışında araca, kiracı ve başka sürücü ile veya kiralayana karşı kesilen park etme, trafik kurallarının veya kanun ihlalinden doğan diğer bütün para cezaları ve mahkeme masrafları ile aracın bağlanmasından dolayı ortaya çıkabilecek masraflar ile aracın kiraya verilememesinden kaynaklanan günlerin ücretleri,

f.  Sigorta bedellerinin dışında kalan, Çarpışma veya devrilme dolayısıyla araçta olabilecek hasarların tamiri nedeniyle oluşacak masraflar, kiralayanın giderleri ve üçüncü şahıslara ödemekle sorumlu olduğu maddi ve manevi tazminatlar kiracı tarafından ödenecektir. Sigorta firmalarının aracın evraklarının eksik olduğu, sürücünün alkollü olduğu veya herhangi bir sebepten dolayı hasar konusuna ilişkin ödemeyi reddetmesi halinde, kiralayan araç tamir ücreti yada 3. Şahıslara ödenecek maddi ve manevi tüm tazminatları ödemeyi peşinen kabul eder.

g. Kiracı, aracın mekanik ve kaporta açısından ( kira sözleşmesi ve araç teslim formunda belirtilenler dışında ) sağlam ve iyi durumda teslim aldığını, araçta kullanım hatası nedeni ile ve/veya dikkatsizlik, tedbirsizlik nedeni ile trafik sigortası kuralları kapsamında, sigorta firmalarından talep ve tahsil edilemeyen her türlü mekanik, elektrik ve sair 3. kişilerin talepleri de dahil olmak üzere tüm zarar ve ziyanları, cezaları ilk talepte ödemeyi kabul ve taahhüt eder, Örneğin; hatalı vites değiştirilmesi sebepli oluşan zararları, uyarı ışığının yanmasına rağmen aracın kullanılmaya devam edilmesi, aracın altının vurulmasından sonra aracın kullanılmaya devam edilmesi, kira süresinde ortaya çıkan bakım ihtiyacına rağmen bakımının bildirilmemesi ile oluşan zararlar gibi.

h.  Aracı kiralayanın dışında bir kişinin kullanabilmesi için, geçerli kimlik ve sürücü belgesi bilgilerinin kiralama başlangıcında sözleşmeye yazılması ve günlük ek sürücü ücretlerinin ödenmesi gerekir. Bu kurala uyulmadığı takdirde alınan sigortalar geçersiz sayılır ve kiracı ile kullanan kişiler tüm hasarlardan sorumlu tutulur, 

ı. Kiralama bitiminde eksik yakıt ile gelecek olan araçların yakıtları miles&carry ofislerinde tamamlanacak, kiracı tarafından yakıt tutarının üzerine eklenecek % 20’luk hizmet bedeli ve KDV tutarı ile ödemesi gerçekleştirilecektir. Kira dönemi ile ilgili trafik cezaları da kiracılar tarafından kiralama sonunda ödenmedi ise Kiralayana ödenecektir. Kiralama bitiminde tespit edilemeyen ve sonradan gelecek olan trafik cezaları, bilgilendirmek sureti ile kiracının, kira başlangıcında gösterdiği rıza ile kredi kartından tahsil edilecektir,

i.   Miles&Carry ofislerinin bulunmadığı şehirlerde teslim etme ve alma için, en yakın Miles&Carry ofisine olan uzaklık üzerinden Kiralayanın belirlediği tutarda km. başına ücret alınır. 4 günden az kiralanan araçlarda, aracın kiralandığı şehirden başka bir Miles&Carry ofisine teslim edilmesi durumunda tek yön tarifesine göre ücret uygulanır,

j.  Kiracının iş bu anlaşma gereğince yapılması gereken ödemelerin tahsili sırasında kiralayanın yaptığı giderler,

k.  Kredi kartı ile yapılan ödemelerde, depozito olarak alınan kredi kartı sliplerinin, kiralama sözleşmelerine uygun şekilde kiralayan tarafından doldurulmasına ve tahsil edilmesine kiracı itiraz edemez, 

13. Kiracı, aşağıdaki belirtilen koşullarda aracın zarar görmesi halinde hasar sorumluluğunu ve buna ilişkin giderleri itiraz etmeksizin karşılamayı kabul eder, 

a.  Kaza anında alkollü ve/veya uyuşturucu madde etkisi altında ise,

b.  Kaza tespit formunda/raporunda kazanın Kiracının tek taraflı kusurundan kaynaklı olduğunun belirtilmesi durumlarında (Araçların hızlarını hava, yol, görüş, teknik özellikler ve trafik durumuna uydurmamak/uygun kullanmamak dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere benzeri kayıtların belirtilmesi halinde) 

c.    Yasal hız sınırının aşıldığı ve kaza tespit formunda kazanın hız nedeniyle meydana geldiğinin belirtilmesi durumunda,

d.  Tek taraflı kazalarda kaza raporunun düzenlenmediği, çift taraflı kazalarda beyanın eksik doldurulduğu, alkol raporunun alınmadığı durumlarda ve bununla birlikte kasıtlı kazalarda, yüksek devir hızı ile araç kullanımı v.b. özensizlik ve kasıt nedenli oluşacak hasarlarda, yanlış veya kaçak yakıt kullanımı nedeni ile oluşacak hasarlarda, lastik patlaması sonucunda, jant üzerinde sürüşe bağlı olarak oluşacak hasarlarda, trafik yasalarına aykırı vasıta kullanılması halinde, trafik yasalarına aykırı sürücü belgesi kullanımı halinde, kira sözleşmesinde belirtilen sürücülerin dışında kişilerce kaza yapılması halinde, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliğinin; kasko poliçeleri ile ilgili belirlediği şartların dışına çıkılması nedeni ile, sigorta şirketlerinin sigorta bedelini ödemediği hallerde, kiracı, aracın üst kısımlarında hasara neden olması halinde (köprü, balkon, dal v.b. nesnelere çarpma neticesinde) meydana gelen hasar bedellerini, trafik sigortası ve hasar güvencelerini almış olsa dahi ödemekle yükümlüdür.

e.     3. Şahıslara ve araç içerisindeki yolculara verilen maddi zararlar, tedavi giderleri aracın zorunlu trafik sigortası limitleri ile sınırlı olup, manevi zararlar da dâhil olmak üzere meydana gelebilecek tüm sorumluluk ve yükümlülükler münhasıran kiracıya aittir.

f.      Kazaya bağlı olmaksızın lastik yarılması, lastik hasarı, jant hasarları ( mini hasar güvencesi satın alınmamış ise ) ,jant kapağı ve stepne kaybı,Ruhsat, plaka, yangın söndürücü ve araç içi ekipman zarar görmesi, Anahtar kaybı ve/veya kullanım kaynaklı anahtar zararları

g.      Sigorta kapsamına girmeyen her türlü hasar ve zarar 

14.Kiracı, araç teslimi sırasında belirlenen ücreti, sorandan oluşacak maliyetleri ise kira bitiminde, kredi kartı, voucher veya nakit olarak gerçekleştirecektir. Cari hesap çalışan kiracılar, oluşacak borç ile ilgili ödemelerini fatura kesiminden sonra nakden veya banka üzerinden gerçekleştirecektir. Kiracı, kira ve kira sözleşmesindeki unsurlar gereği oluşan borcunu vaktinde ödemediği takdirde, hiçbir ihtar ve ihbara gerek kalmaksızın fatura tarihinden itibaren bedellerin muaccel alacağını ve fatura tarihinden itibaren aylık %4 (yüzde dört) temerrüt faizi ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. Kiracı, kira bedelinin ödenmemesi durumunda hakkında ihtiyati haciz veya ihtiyati tedbir talebinde bulunulması halinde UYARASLAN OTO. A.Ş.’ nin teminat göstermeksizin ihtiyati haciz ve tedbir kararı almaya yetkili olduğunu kabul beyan ve taahhüt eder.

15.Araç, aşağıdaki açıklanan şekillerde kullanılmayacaktır: 

a.  Açık veya gizli bir gelir karşılığında yolcu / yük taşımacılığı, herhangi bir vasıtayı çekme / itme işlemi, gümrük mevzuatına ve diğer kanunlara aykırı maddelerin taşınması, bulundurulması veya diğer gayrı kanuni işlemlerde, alkol (Kanunda belirtilen yasal sınırın altında alkol kullanımı da dahil- örn:0-0,30 promil arası) ve/veya uyuşturucu madde etkisi altında,  Motor sporlarında (yarış, sürat, ralli, sağlamlık, hız denemeleri v.b.)

 b.Trafiğe kapalı veya uygun olmayan yollarda, araca zarar verecek şekilde yükleme haddini aşacak şekilde yük/eşya taşınması, aracın kapasitesinden fazla kişinin taşınması, araçların teknik yapıları ve tahammüllerine uygun olmayan yol (bataklık, arazi, dere yatağı v.b.) ve durumlarda kullanımı, aracın kiracıdan başka biri tarafından kullanılması (Kiracı dışındaki şahıslar için önceden ek sürücü olarak kayıt şartı bulunmaktadır. Bununla beraber, aracı kullanacak şahsın anlaşmadaki sorumluluklardan kurtulamayacağı gibi kullanan ile müteselsilen sorumlu olacaktır.)

c. Ülke sınırları dışında, yasal hız sınırları dışında, sözleşme kapsamında belirtilen kuralların dışına çıkılması nedeni ile oluşan hasarların tamir bedelleri, kaza nedeni ile oluşan tüm masraflar ve tazminatlar kiracı tarafından ödenir.

16.    Kiracıya verilen araçta hasar oluşması halinde, kiracıdan ayrıca hasarın %5’i oranında hasar takip bedeli alınır. Aracın kiracı tarafından kullanılmadığı zamanlarda, kiracı olası kaza veya hırsızlıklara karşı önlem almakla mükelleftir. Kiracı, tedbir mahiyetinde kapıları kilitli olarak, ruhsatı araçta bırakmamak kaydı ile aracı güvenli bir yere park etmek durumundadır. Aracın çalınması halinde, aracın anahtarı ve ruhsatını, ilgili emniyet birimlerini haberdar ettiğini ispatlamak kaydı ile en yakın miles&carry ofisine 24 saat içerisinde teslim etmek durumundadır. Bahsi geçen tedbirlerin alınmamasına ve/veya aşırmaya dayalı olarak araç çalınmasına neden olunması halinde, kiracı araç bedelini ve diğer zararları ödemeyi kabul eder.

17.   Araç ile mal veya yolcu taşınması halinde, taşınan mala veya yolcuya gelebilecek her türlü hasar ve zarardan münhasıran kiracı sorumludur.

18.   Maddi, ölümlü ve cismani zararla sonuçlanan bir kaza vukuunda, kiracı durumu derhal en yakın polis görevlilerine veya ilgili birimlere bildirmek, tutanak ve raporları en geç 24 saat içerisinde ilgili Miles&Carry ofisine ulaştırmak durumundadır.

19. Kiracı veya yukarıda 12-g maddede belirtilen herhangi bir yetkili sürücü trafik sigorta poliçesi ile sigortalıdır. Kiralayan 3. şahıslara zarar veren kazalar sonucu doğacak hukuki sorumluluğu akdedilmiş mali mesuliyet sigortaları teminatı sınırları içinde sigorta şirketlerinden alabileceği tazminat miktarında yüklenir. Bu miktarın üstündeki maddi ve manevi tüm tazminat ve hukuki sorumluluk kiracıya ait olup kiralayan kiracıya rücu hakkına haizdir. Kiracı ayrıca kira süresi içinde kaza vukuunda kiralayanın ve kiralayanın sigorta şirketinin çıkarlarını korumak için aşağıdaki önlemleri alacaktır;

a. İlgili tarafların ve tanıkların ad ve adreslerini almak, sorumluluğu veya suçu sabit olmadıkça suçu kabullenmemek, yeterli güvenlik önlemleri almadan aracı terk etmemek, herhangi bir kaza ve hasar halinde en yakın Miles&Carry ofisine telefon etmek, ayrıca gerekli şema da dahil olmak üzere kiralayanın kaza raporunu tamamlatmak, başka birinin suçunun tespiti gerekiyorsa veya yaralı yahut ölü varsa derhal en yakın polise haber vermek.

20.Kiracı, kiralayanın kendi sigorta şirketiyle akdettiği ferdi kaza sigortası poliçesinin hüküm ve şartları kapsamında ve ön sayfayı imzalamak suretiyle öngörülen bedeli ödemesi kaydıyla sigorta edilmiş olacaktır.

21.Aracın sigorta şirketine yansıyacak bir hasarının olması halinde, kiracı belgeleri ve prosedürleri tamamlayarak teslim etmek ile yükümlüdür. Belgeleri ve prosedürleri tamamlayıncaya kadar geçecek sürede günlük kiralama fiyatı üzerinden kira sözleşmesi işlemeye devam edecektir.

22.Kiralayan aracı kiracıdan geri aldıktan sonra, aracın içerisinde kalan nesne ve eşyalardan sorumlu değildir. Kiracı kira süresi içinde aracın periyodik bakımını otomobilde bulunan talimat kitabına göre yaptırmaya mecburdur. Yetkili servislerde, miles&carry’nin bilgisi dâhilinde gerçekleştirilecek işlemlere ait faturaların ibrazı halinde bedeller kiracının borcundan düşülecek ve kalan kiracıya ödenecektir. Aracın arızalanması halinde, kiralayan derhal aracı emniyetli şekilde park edecek ve en yakın miles&carry ofisini haberdar edecektir. Tamir masrafları, ancak Miles&Carry ofislerinin önceden izin vermiş olması halinde kabul edilir. UYARASLAN OTO. A.Ş.  aracın geri alınması sırasında araçta bulunan nesne ve maddelerin kaybından ya da hasarından sorumlu değildir. Kiracı, sözleşme süresi sona erdiği takdirde, hiçbir ihtara gerek olmaksızın sözleşmenin sona ermiş olduğunu ve sözleşmesinin herhangi nedenle sona ermesine rağmen aracı teslim etmemesinin ceza hukuku hükümlerince suç teşkil ettiğini, aracı kira süresi dışında KİRACI ya da ek sürücü tarafınca kullanılması ve /veya yasalara aykırı şekilde kullanılması halinde, hasar ve sorumluluğu anlamında hiçbir sigorta ve teminattan, yasal haktan istifade edemeyeceğini ve bu hususlar için haricen başkaca bir bildirimde bulunulmayacağını bildiğini beyan etmektedir.

23.Kiralama süresinin sona ermesi üzerine Kiracı kiralama süresinin tek taraflı olarak uzatamayacaktır. Kiracının, kiralama süresini uzatmak istemesi halinde, kiralayanın yazılı onayı ile kira süresi uzatılabilecek veya kiracı yeni verilecek olan araca rıza gösterecektir. Kiralayan Kiracının kiralama süresini uzatma talebini onaylamaz ise ve her halükarda işbu Sözleşme ’de belirtilen kiralama süresinin sona ermesi üzere; Kiracı kiralama süresinin sona erdiği gün sözleşmeye konu aracı kiralayanın “SANCAK MAH. DR.SADIK AHMET CAD. NO:21 SELÇUKLU/KONYA ” adresine veya kiralayanın kendisine yazılı olarak bildireceği diğer bir adrese teslim edecektir. Kira uzatmaları, sonraki kira sözleşmesi imzalanmamış olsa dahi iş bu sözleşme koşulları ile bağlı kalacaktır. Kiracı, sözleşme süresinin sona ermesine rağmen aracı teslim etmemesinin ceza hukuku hükümlerince suç teşkil ettiğini, aracı kira süresi dışında alıkoymayacağını kabul eder. Kira süresinin sona ermesi sonrasında ve/veya yasalara aykırı araç kullanımı sırasında sigorta, teminatlar ve yasal haklardan yararlanamayacağını bildiğini kabul ve beyan eder.

24.Kiracının bu sözleşmenin herhangi bir maddesine uymaması, özellikle vasıtayı kararlaştırılan tarihte teslim etmemesi halinde KİRACI, UYARASLAN OTO. A.Ş.’YE bahsedilen araç nerede olursa olsun ve ön uyarıya gerek kalmadan derhal geri alma yetkisini tanır, KİRACI vasıtanın UYARASLAN OTO. A.Ş. tarafından geri alınması sırasında meydana gelebilecek hasar ve harcamaları ödemekle yükümlüdür. Kiralayan, aracın geri alınması sırasında araçta bulunan her türlü nesne veya maddelerin kaybından veya hasarından sorumlu değildir.  KİRACI, sözleşme süresi sona erdiği takdirde, hiçbir ihtara gerek olmaksızın sözleşmenin sona ermiş olduğunu ve sözleşmesinin herhangi nedenle sona ermesine rağmen aracı teslim etmemesinin ceza hukuku hükümlerince suç teşkil ettiğini, aracı kira süresi dışında kiracı ya da ek sürücü tarafınca kullanılması ve /veya yasalara aykırı şekilde kullanılması halinde, hasar ve sorumluluğu anlamında hiçbir sigorta ve teminattan, yasal haktan istifade edemeyeceğini ve bu hususlar için haricen başkaca bir bildirimde bulunulmayacağını bildiğini beyan etmektedir.

25.Kiralayan işbu Sözleşmeyi dilediği zaman kiracı’ya mail, sms yolları dahil olmak üzere yapacağı bildirim ile Sözleşmeyi dilediği zaman tek taraflı olarak feshedebilecektir.

26.Bu sözleşmede belirtilmeyen, ancak kiralayan tarafından bastırılıp kiralama başlangıcında müşteriye verilen ve bu sözleşmenin ayrılmaz parçası kabul edilen bilgilendirme broşürlerindeki kiralama koşulları, kiracı tarafından aynen kabul edilmiştir.

27. Araçların kullanımlarında 32.madde şekilde kilometre sınırları olup, kilometre aşımı halinde ise 32.madde’de  belirtilen tutarlarda ücretlendirme yapılacaktır.

28.“Kiracı, işbu Sözleşme uyarınca kiraladığı araçta/larda başta araç takip sistemi olmak ancak bununla sınırlı olmamak üzere coğrafi yer tanımlamasını sağlayan sistemler olduğunu bildiğini gayrikabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.”

29.Taraflar; iş bu sözleşmeden doğabilecek anlaşmazlıklarda kiralayanın belge, defter, beyan ve kayıtları ile bilgisayar kayıtları tek başına geçerli, tüm tarafları bağlayıcı, kesin ve münhasır delil olduğunu, başkaca delil ikame edilemeyeceğini, edilse dahi dikkate alınmayacağını kabul ve beyan etmiştir.

30.İş bu sözleşmeden doğabilecek anlaşmazlıklar Türk kanunlarına göre ve KONYA mahkeme ve icra dairelerince halledilecektir.

31.  Bağımsız bir veri sorumlusu olarak hareket eden Kiralayan, bu kira sözleşmesi veya ilgili herhangi bir anlaşma veya hizmetle bağlantılı olarak toplanan Kiracı’ya ait kişisel verileri (ve herhangi bir yetkili sürücünün kişisel verilerini) (“Kiracı’nın Kişisel Verileri” veya “Kişisel Veriler”) aşağıda belirtilen amaçlar doğrultusunda kullanabilir ve aktarabilir:

a) Kiralama ilişkisi ve ticari ilişkiyi yönetmek, Kiracı ile iletişim kurmak veya kira sözleşmesiyle ilgili destek sağlamak için Kiracı’nın Kişisel Verilerini işlemek. Kiralayan bu amaç doğrultusunda Kiracı’nın Kişisel Verilerini (i) sözleşme gereği (ör: faturalandırma) veya (ii) talep edilen hizmetlerin etkin bir şekilde sunulmasını sağlama konusundaki meşru menfaatleri gereği, (bu menfaatlere Kiracının ve ek yetkili sürücülerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin hakları üstün gelmedikçe) işler.

b)       Kiracı’nın veya yetkili sürücünün Kiralayan ile ilişkisi çerçevesinde, herhangi bir olay sonucunda Kiracı’nın veya ek yetkili sürücünün gelecekteki kiralamalar için bir risk teşkil edebileceğini düşündüğü durumlarda, Kiracının veya ek yetkili sürücünün söz konusu olayla ilgili Kişisel Verilerini saklamak. Kiralayan, Kiracı’nın Kişisel Verilerini, çalışanlarını, diğer müşterilerini, mal varlığını ve kamuyu, güvenlik ve finansal risklerden koruma konusundaki meşru menfaatleri gereği, (bu menfaatlere Kiracının- ve ek yetkili sürücülerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin hakları üstün gelmedikçe) geçmiş müşteri davranışlarına dayanarak işler.

c)         Kiracı ve yetkili sürücü tarafından sağlanan sürüş ve kredi bilgilerini (Kiracı’nın Kişisel Verileri de dahil olmak üzere) kredi kurumları, ruhsatlandırma kurumları, dolandırıcılık engelleme kurumları ve veri tabanları vasıtasıyla doğrulamak. Kiralayan, Kiracının Kişisel Verilerini bu kapsamda dolandırıcılığı önlemek konusundaki meşru menfaatleri gereği, (bu menfaatlere Kiracının ve ek yetkili sürücülerin kişisel verilerin korunmasına ilişkin hakları üstün gelmedikçe) işler.

d)         İlgili sigorta veri tabanlarına Kiracının veya herhangi bir ek yetkili sürücüsünün dahil olduğu kazaların detaylarını (Kiracı’nın Kişisel Verileri de dahil olmak üzere) vermek. Kiralayan yasal taleplerin oluşturulması, uygulanması veya savunulması için gerekli olduğu durumlarda bu amaç doğrultusunda Kiracı’nın Kişisel Verilerini işler.

e)         Kiralama sırasında herhangi bir trafik düzenlemesinin uygulanmasına yardımcı olmak amacıyla yol programlarını denetleyen devlet kurumlarına Kiracı’nın Kişisel Verilerini temin etmek. Kiralayan, geçerli yasal yükümlülüklere uygunluğunu sağlamak için gerektiğinde Kiracı’nın Kişisel Verilerini bu amaçla işler.

f)   Kiralayan, Kiracı’nın Kişisel Verilerini, ilgili vergi dairesine veya otoritesine, borç tahsilatı yapan kişlere, kredi kurumlarına ve ilgili diğer kurumlara, (i) sözleşme gereği; (ii) yasal bir yükümlülüğe uygunluk gereği ve / veya; (iii) Kiralayanın alacaklarını tahsil etmek hususundaki meşru menfaati çerçevesinde temin edebilir.

32.  Kiracı işbu Sözleşme kapsamında Kiralayan ile paylaşmış olduğu 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca tanımlanmış olan kişisel veri ve/veya özel nitelikli kişisel verilerin doğru ve güncel olduğunu taahhüt etmektedir. Kiralayan kendisi ile paylaşılmış olan kişisel veri ve/veya özel nitelikli kişisel verilerin yalnızca işbuSözleşme ‘deki yükümlülüklerinin yerine getirilmesi amacıyla sınırlı olarak ve KVKK ile ikincil düzenlemelerde yer alan usul ve esaslara uygun şekilde işleyecektir. Kiralayan, işbu sözleşme kapsamında kendisi ile paylaşılan kişisel veri ve/veya özel nitelikli kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek, kişisel verilere hukuka aykırı olarak erişilmesini önlemek ve kişisel verilerin muhafazasını sağlamak amacıyla uygun güvenlik düzeyini temin etmeye yönelik gerekli her türlü teknik ve idari tedbirleri almayı kabul ve taahhüt eder. Aşağıda yer alan km limitleri ve km aşım ücretlerinde kiralayan ve kiracı mutabık kalmışlardır.

SEGMENT

GÜN SAYISI

 KM LİMİTİ

KM AŞIM BEDELİ(KM BAŞINA)

TÜM ARAÇLAR

1-3 GÜN

400 KM

GÜNLÜK

 ₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

4 GÜN

1400 KM

TOPLAM

 ₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

5 GÜN

1500 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

6 GÜN

1600 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

7 GÜN

1700 KM

TOPLAM

 ₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

8 GÜN

1800 KM

TOPLAM

 ₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

9 GÜN

1900 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

10 GÜN

2000 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

11 GÜN

2100 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

12 GÜN

2200 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

13 GÜN

2300 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

14 GÜN

2400 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

15 GÜN

2500 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

16 GÜN

2600 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

17 GÜN

2700 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

18 GÜN

2800 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

19 GÜN

2900 KM

TOPLAM

₺                   0,95  

TÜM ARAÇLAR

20 GÜN

3000 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

21 GÜN

3100 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

22 GÜN

3200 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

23 GÜN

3300 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

24 GÜN

3400 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

25 GÜN

3500 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

26 GÜN

3600 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

27 GÜN

3700 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

28 GÜN

3800 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

29 GÜN

3900 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

30 GÜN

4000 KM

TOPLAM

₺                   0,95

TÜM ARAÇLAR

30+ İLAVE GÜN

100 KM

GÜNLÜK

₺                   0,95

             

 KİRAYA VEREN                                TARİH                               KİRACI / SÜRÜCÜ

Whatsapp Telefon